Lørdag kl. 13.30 er scenen igen sat til fodbold på højeste niveau, når 2. senior tager imod Torpedo Vestegnen på den uindtagelige hjemmebane Elverroad. Kravet til holdet fra B73 er endnu en sejr og dermed endnu en uge som tophold i serie 3.
B73's 2. seniorhold i serie 3 er fortsat tophold i rækken efter en kneben sejr på 2-1 fredag i Måløv, hvor det afgørende mål blev sat ind blot fem minutter før tid. Jimmy Christensen (Bimmer) dukkede på et indlæg pludselig op ved bagerste stolpe og kunne med en følt inderside, der leder tankerne hen på den nu fodboldpensionerede Jon Dahl Tomasson, dirigere bolden i netmaskerne.
Det holdt ellers hårdt for Saabyes ambitiøse tropper. Spil og chancer bølgede frem og tilbage, og længe lignede det uafgjort. Men til stor glæde for holdkammerater og de fremmødte tilskuere fra B73 ville Bimmer det altså anderledes. Kampens første B73-målscorer var Søren Colding, der meget forståeligt var glad for sin scoring: Det var fedt at se bolden gå ind. Og så endda på hovedstød. Så vidt jeg husker, er det noget tid siden, jeg sidst har scoret? ja, altså på hovedstød, udtaler den glade målscorer.
Cheftræner Mikkel Saabye var ikke tilfreds med spillet i kampen mod Måløv: Vi formåede ikke at holde fast i bolden som i sæsonens første kamp. Men som alle ved, så har et ægte tophold altid en enkelt eller to mindre gode kampe i løbet af en sæson. Det gælder hold som Barcelona og OB, og det gælder os.
Lørdag gælder det så Torpedo Vestegen, og det skal blive spændende, om holdet fra B73 kan finde de gode takter fra den første kamp frem igen. Recepten på sejr er klar: masser af boldbesiddelse, hurtige pasninger, taktisk finesse og kvalificerede afslutninger skal sætte udeholdet under et uimodståeligt pres fra kampens start. Lykkes det, venter der udeholdet fra vestegnen en særdeles vanskelig opgave på Elverroad.
Se stillingen i rækken HER